Czy palenie ma wpływ na nasze życie seksualne?

Negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie został już dawno udowodniony i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Zanim sięgniemy po pierwszego pierwszego papierosa, nie zastanawiamy się jak ogromny wpływ na nasze zdrowie może mieć wpadnięcie w sidła nałogu. Ziemista cera, przesuszone włosy czy chrypka to tylko niektóre konsekwencje palenia tytoniu. Jednym z najbardziej przykrych skutków palenia może być negatywny wpływ na życie seksualne mężczyzny.

Mechanizmy działania nikotyny na organizm człowieka

Nikotyna wprowadzana do organizmu palacza, przedostaje się przez naczynia krwionośne do krwioobiegu, powodując zwężenie tętnic i znaczny spadek ukrwienia ciał jamistych prącia. Ograniczony dopływ krwi do członka skutkuje obniżonym stopniem erekcji, a nawet całkowitym brakiem wzwodu. Innym mechanizmem działania nikotyny, który w znacznym stopniu może przyczyniać się do pojawienia problemu impotencji, jest powstawanie blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Narastanie blaszki miażdżycowej skutkuje spadkiem ukrwienia (m. in. prącia), a w dalszych etapach powstaniem skrzepów i zmian miażdżycowych znacznie zwiększających ryzyko zawału. Problem impotencji jest niezwykle złożony, ponieważ znacznie wpływa na sferę psychiczną, a przede wszystkim seksualną. Znaczna część mężczyzn borykających się z problemem impotencji, zamyka się w sobie i odrzuca pomoc bliskich. Część z nich, kwestionując przy tym swoją atrakcyjność seksualną popada w depresję i nadużywa alkoholu, co w efekcie może prowadzić do kolejnych uzależnień.

Jak walczyć z impotencją

Jedynym sposobem, który zabezpieczy nas przed problemami wynikającymi z palenia tytoniu jest całkowita rezygnacja z papierosów. Należy pamiętać, że nie tylko czynne palenie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Do specjalistów coraz częściej zgłaszają się osoby, które nigdy nie paliły, jednak przebywały w towarzystwie nałogowych palaczy. Zarówno bierne, jak i czynne palenie mogą być tragiczne w skutkach dla naszego zdrowia i życia seksualnego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *