Palenie papierosów w ciąży

Nasz organizm został zaprogramowany niemal perfekcyjnie. Każdy układ – krwionośny, oddechowy, rozrodczy, wydalniczy, nerwowy, ruchu, odpornościowy – współpracują ze sobą. Jest jeszcze jeden układ, z którym może on zostać perfekcyjnie połączony – to kształtujący się organizm dziecka, mającego dopiero przyjść na świat.

Konieczna wymiana

Powszechnie wiadomo, że rozwijający się płód ma tylko jedno źródło zdobycia produktów niezbędnych do życia i wzrostu – organizm matki. Dziecko połączone przez pępowinę nie ma możliwości filtrowania substancji, które do niego docierają. Nie ma takiej blokady również po stronie organizmu matki – nie jesteśmy w stanie zatrzymać części tych składników, wszystko, bez wyjątku, trafia również do organizmu dziecka.

Największe zagrożenia

Oczywistym jest, że branie jakichkolwiek leków w trakcie ciąży powinno być konsultowane z lekarzem. Nawet najmniejsza ilość alkoholu może uszkodzić płód i doprowadzić do poważnych wad. Powietrze, którym oddychamy w Polsce (szczególnie w dużych miastach) jest wysoko skażone pyłkami atakującymi nasze płuca. Jeśli jednak coś do tych płuc się dostaje – nie ginie w nich, a przechodzi dalej: z krwią, do mózgu, aż zostanie usunięte z organizmu (na co pożytkujemy dużą część naszej ogólnej energii). Detoksykacja jest procesem niełatwym dla naszego ciała, często nie radzą sobie z nią także organizmy dorosłe. Przestają funkcjonować w równowadze, by „pełną parą” usuwać dodatkowe toksyny. Ich ogromna ilość znajduje się w dymie papierosowym.

Co może się stać?

Postaramy się przedstawić sytuację obrazowo. W każdym „dymku”, zgodnie z informacją na opakowaniu, znajduje się pewna ilość substancji smolistych, które wraz z przyjemną chmurką przedostają się do naszego układu oddechowego. Finalnie wciągnięty do płuc dym jest traktowany podobnie jak zdrowy oddech – wszak nasze płuca zostały stworzone do oddychania powietrzem zaopatrzonym w tlen. Oznacza to, że wszystkie te składniki przedostają się do krwi. U kobiet w ciąży krew służy za swoisty transporter do przewozu pożywienia do rosnącego organizmu dziecka. Spróbujmy sobie więc wyobrazić jak wielokrotnie mniejsze od naszego ciało ma sobie poradzić z usunięciem toksyn, które stwarzają niesamowite zagrożenie także dla osoby dorosłej? Jest to niemożliwe. Układ nerwowy, w tym mózg, układ krwionośny – w tym serce, oddechowy i odpowiednie dla niego płuca – to najbardziej narażone na dysfunkcje układy, które w ciele dziecka dopiero się rozwijają.

Zanim zaczniemy planować posiadanie potomstwa bezwzględnie powinniśmy pozbyć się nałogu tytoniowego i sytuacji palenia biernego. Unikniemy dzięki temu zatruwaniu naszego dziecka przed jego przyjściem na świat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *