Tytoń – cichy zabójca

Papierosy szkodzą zdrowiu. Wie o tym każdy palacz, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Mimo nagłaśniania problemu, przeważająca większość palaczy nawet nie próbuje zrezygnować z tego nałogu by chronić siebie, jak i swoich bliskich przed poważnymi chorobami.

Rak – nieuleczalna choroba

Z nowotworem można walczyć. Dzięki nowoczesnej medycynie wielu pacjentów pokonuje chorobę i wraca do normalnego życia. Nie każdemu jednak to się udaje. Czy warto więc samemu niejako „fundować sobie” raka? Zawarte w papierosach szkodliwe substancje powodują nie tylko raka płuc, ale również jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, trzustki, nerek, pęcherza moczowego i, u kobiet, szyjki macicy. Palenie może doprowadzić też do białaczki.

Inne choroby

Nałóg ten niesie za sobą również inne poważne choroby układu oddechowego i krwionośnego takie jak niewydolność oddechowa, ostre zapalenie oskrzeli, infekcje dróg oddechowych, rozedma płuc, miażdżyca i nadciśnienie. Palacze w większym stopniu narażeni są na udar mózgu i zawał serca. Palenie tytoniu może również powodować tętniaka aorty. W przypadku kobiet w ciąży nałóg ten może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, choroby dziecka, a nawet do śmierci noworodka.

Palenie bierne – paląc, szkodzisz nie tylko sobie

Czym jest palenie bierne? Krótko mówiąc zjawisko to występuje, gdy ktoś wdycha dym papierosowy wydychany przez palacza. To znaczy, że narażone są wszystkie osoby, które mają bliski kontakt z palaczami. Dlatego osoba uzależniona od tytoniu szkodzi nie tylko sobie, ale taż swojej rodzinie. Palenie bierne sprawia, że wzrasta ryzyko zachorowań na nowotwory, między innymi raka płuc; jak również choroby układu oddechowego, takie jak astma i choroby układu krwionośnego.

Palenie tytoniu niezaprzeczalnie szkodzi zdrowiu zarówno palących, jak i ich bliskich i zostało uznane przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych za jednostką chorobową. Jest to poważne uzależnienie, z którym naprawdę warto zerwać. Zgodnie z najnowszymi badaniami 90% osób cierpiących na raka płuc to palacze. Czy więc warto tak narażać swoje zdrowie i zdrowie swojej rodziny?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *